2022 m. lapkričio 20 d., sekmadienis

9-10 mokslo savaitės. Tarp šviesos ir tamsos.

Dienoms nepaliaujamai judant trumpėjimo link, iš paskutiniųjų, regis, bandai gaudyti šviesos trupinėlius: besileidžiančios tarp miškų saulės ugneles, ant palangės stovinčios žvakės ar lauke vėjo blaškomo žibinto švieseles. Galiausiai išgirsti, kad net ir visą šviesų parką kaimynai lenkai į Vilnių atgabeno, tad skubi ir ten – vis dar kokį papildomą šviesos ruoželį nugvelbti stengdamasis... Na, bet apie viską, kaip įprastai, – nuo pradžių...

 
Išvykos | Menas

Kad jau apie parką pradėjau, tai ir pratęsiu. Nes mums iš tiesų ten labai patiko. Taikėmės į jį nuvykti anksčiau, tačiau, vengdami didelio žmonių antplūdžio, sąmoningai praleidome moksleivių atostogų laikotarpį ir savaitgalius, kurių metu, sako, ten minios žmonių. Patys tuo tarpu jame apsilankėme savaitės viduryje, vos parkui atsidarius 17 val. Jei kišenėje turite vieną kitą atliekamą eurą, labai siūlome ten nuvykti. Nors bilietai ne iš pigiųjų, tačiau šviesos, įspūdžių ir emocijų tikrai gausite tiek, kad iki vėl ilgėjančių dienų maratono turėtų užtekti. O jei neturėsite galimybės jame apsilankyti, dalinuosi bent keliomis sustabdytomis akimirkomis, kurių dar rasite ir įrašo pabaigoje esančiame video reportaže.

Prie įėjimo į parką mus pasitinka didžiulės raidės, ir mes skubame į vidų... 

Parko šlaituose randame apsigyvenusias nukritusias dangaus žvaigždes...

Kiek toliau – visą būrį įvairiausių gyvūnų.

Čia nutūpė ir Magdės numylėtinė zylutė.

Man pačiai labiausiai patiko iš tamsos išnyrantys įvariaspalviai medžiai.

Vakaro vėsoje sužvarbusiems vaikams didžiausias gėris pasirodė
čia pat parduodama šilta kakava...

Su šilta kakava rankose buvo nebaisu eiti net į patį Šiaurės ašigalį...

Svarbiausia čia – neišsigąsti, nes paslaptingai muzikai grojant, kartais pasijunti lyg kokiame filme,
kuriame tavęs pačiose netikėčiausiose vietose tyko įvairios būtybės...

Visgi romantiškai danguje šviečiantis dekoratyvinis mėnulis sugrąžina ramybę... 

O liepsnojantis krūmas, tarsi menantis Mozės laikus, kviečia bent morališkai sušilti...

Juk štai – damos ir ponai ne į kailius susisupę vaikštinėja.
Tad vakaras gal ne toks jau ir žvarbus?..

Jei pasiilgtumėte pasakos prieš miegą, rasite ją ir čia...

Svarbiausia, kad nepasiklystumėte gražiajame žaliajame labirinte,
saugančiame savo centre didžiulį lotoso žiedą...

Fontanas, įtariu, dabar jau bus ir užšalęs, todėl nusiteikite,
kad gali būti ir dar gražesnių vaizdų orams atvėsus...

Mes gi apsilankome tekančios saulės šalyje, kurioje mūsų laukia pasakiškas laivas...

... ir neregėtos nematytos gėlės...

...bei upeliais po visą pievą išsiliejusios jonvabalių giminės...

Ir tai, žinoma, dar ne viskas, tačiau tikiuosi, kad bent kiek šviesos ir jūsų gyvenime dabar daugiau.
  
Biblija | Žmogaus sauga | Muzika

Na, o jei rimtai, tai su vaikais šiomis savaitėmis labai nemažai kliudėme šviesos ir tamsos temą. Daugiausia, žinoma, kalbėdami apie dvasinę šviesą ir tamsą. Juk, gyvendami šiame „piktame“, kaip apaštalas Paulius rašo, pasaulyje, turime mokytis išlaikyti šviesą, kurią taip nori užgožti mumyse tas nieko gero nežadantis piktojo užvaldytas pasaulis...

Todėl toliau mokomės mintinai Biblijos eilučių, aptardami jas. Šįkart mūsų taikinyje – Laiško Titui 2 skyriaus 11-12 eilutės: „Dievo malonė, nešanti išgelbėjimą, pasirodė visiems žmonėms, mokydama mus, kad atsižadėję bedievystės ir pasaulietiškų geismų, gyventume blaiviai, teisiai ir dievotai šiame dabartiniame pasaulyje“. Ko Dievo malonė mus moko? Ko turėtume atsisakyti ir ką vietoj to savyje turėtume ugdyti? Ar tai paprasta? Ar to galime išmokti per akimirksnį?.. Daug visokių klausimų tenka panarplioti...
Taip pat čiumpame 2 Tim 2:7, Mt 5:48 ir 1Tim 4:13 eilutes. Vis bandydami atrasti mums tinkamiausią eilučių mokymosi formatą. Vaikai vienbalsiai nutaria, kad smagiausia citatas mokytis dainuojant. Todėl visi kartu keletą dienų iš eilės kuriame giesmeles pagal tolimesnes eilutes. Kai kurias spėjame įdainuoti, kitas paliekame kitam „užėjimui“. Bet kokiu atveju mūsų citatų paveikslas pildosi, keldamas vaikams azartą... Jau, žiūrėk, centras, kuriame sudėtos citatos apie mūsų sielos išgelbėjimą ir  Evangelijos supratimą, užsipildys. Tad jau dabar galiu kiek pasidžiaugti, kad toks vizualinis citatų išdėstymas mums pasiteisina.


Magdė, vaikščiodama po kambarį, kuria savo melodiją citatai.

Visgi tam, kad prisimintume, koks yra citatos adresas, neapsieiname be mnemotechnikos. Magdei šis metodas patinka, tuo tarpu Liutauras tingi galvoti asociacijas. Turiu pripažinti, kad ir man pačiai tai geras iššūkis. Galvą reikia pasukti išties nemenkai. Vis tik tikiu, kad su laiku, praktikuojantis, bus lengviau, todėl kol kas toliau naudojame šį metodą. 

Kad būtų lengviau, iš anksto pabandžiau pasidėlioti tokią Biblijos knygų pavadinimų garsinių asociacijų lentelę. Gal pravers ir jums, jei sugalvosite naudoti šį metodą.


O gal sugalvosite ką nors gudresnio.... Jei sugalvosite, pasidalinkite šio įrašo komentaruose. ;)

Na ir, galiausiai, po truputį kaupiame ir konkrečių Biblijos eilučių asociacijų archyvą, kuriame matysite, kaip šis kodavimas, apie kurį rašiau ankstesniuose įrašuose, veikia. 

Pradžioje tereikia pasirašyti į krūvą visą vaizdinę eilutės koduotę. Pvz., 1 Tim 2:4 atveju – 1 Timotiejui laišką mums atstoja Timpanas (žr. lentelę aukščiau), tuomet koduojame dvejetą – jis pas mus yra gulbė. Ketvirtai eilutei užkoduoti imame laivą/laivo burę. Dabar eilė cituojamos eilutės pradžiai, kuri pas mus skamba taip: „Dievas nori, kad visi žmonės būtų išgelbėti ir ateitų į tiesos pažinimą“.

Dabar gi turime pajungti fantaziją ir visus šiuos kodinius vaizdus apjungti į vieną istoriją. Šį kartą ji gimsta tokia: einu, žiūriu, stovi timpanas, o ant jo gulbė – tarsi ant kokio laivo denio... Cha – norėtų ji, kad būtų išgelbėta iš to laivo...

Analogiškai viskas ir su kitomis eilutėmis.


O baigdami kalbėti apie šviesos ir tamsos pasirinkimus, kurią tai dieną su vaikais diskutuojame apie priklausomybes. Užvedė Liutauras kalbą apie narkotines medžiagas. Žiūrėjome kažkada šiurpoką video apie tai, kas dedasi kai kuriose JAV gatvėse, kuriose gyvena narkomanai. Nuo to laiko Liutaurui vis kyla klausimų, kodėl žmonės renkasi tokį gyvenimą. Tai va, padiskutuojame...

Projektinė veikla

Vis tik didžiausios diskusijos vyksta pastaruoju metu tuomet, kai susitinkame su kitais šeimoje vaikus ugdančiais bendraminčiais ir tęsiame savo pradėtas projektines veiklas.


Magdė po truputį įsisiūbuoja su savo dailės projektu. Mūsų vartyti meno albumai dar ne iki galo atsakė į jai kylančius klausimus, tačiau jau vis dažniau pasigirsta konkretesnių minčių – lyg ir jai norėtųsi atkartoti kai kuriuos paveikslus ar dailininkų tapomas temas... Kadangi tai jos savarankiškas projektas, visiškai jos šiame procese nespaudžiu, o tiesiog leidžiu pačiai subrandinti savas mintis, idėjas. Todėl kantrai stebėkime ir žiūrėkime, kas iš viso to išeis.


Liutauras savo ruožtu informuoja draugus, kad atsisakė idėjos daryti logotipų žurnalą, vietoje to pasirinkęs padaryti video siužetų seriją ta tema. Pirmąjį savo klipą – apie senus ir naujus įvairių kompiuterinių žaidimų bei platformų logotipus – jau draugams pristatė. Dabar renka medžiagą siužetui apie žinomų maisto pramonės ženklų evoliucijas, mintyse dar yra ir logotipai automobilizmo tema. Kritikos pirmajam siužetui aš, žinoma, turiu, tačiau šiuo atveju palieku jam pačiam spręsti, ką daryti su visais techniniais ir informacijos pateikimo netobulumais... Te mokosi savo tempu, iš savo paties klaidų... Dabar geriau pasidžiaukime tuo, kad pats organizavo savo veiklą, kėlėsi tikslus, planavosi atlikimo eigą ir laiką, derino, kada ir kaip atlikti skirtingus proceso žingsnus (surinkti ir atrinkti logotipus, įrašyti garso takelį, sudėti viską į krūvą ir sumontuoti), kada paskelbti video siužetą viešai ir pan. Kaip suprantate, visuomet yra kuo pasidžiaugti, kaip ir visuomet yra, kur patobulėti. ;)

Aš tuo tarpu stebiu, kaip visi vaikai šauniai sprendžia tarpusavyje kylančias kantrybės, supratimo ir tolerancijos reikalaujančias užduotis, mokosi stebėti, klausytis, komentuoti, palaikyti vienas kitą ir pan., žavėdamasi, kaip šauniai ši mūsų nedidelė kompanija susibendravo, susidraugavo, leisdama kiekvienam vaikui jaustis saugiai, o tuo pačiu ir duodama galimybę kiekvienam pamatyti save visai kitoje šviesoje.

Akimirka iš kasmetinės tradicinės prieškalėdinės šeimyninės fotosesijos

 
Dailė | Technologijos

Visai kitoje šviesoje pradeda save matyti ir Magdė. Labai džiaugiuosi, kad ji ėmė lankyti tapybos užsiėmimus. Nes panašu, kad mergaičiukė pateko tikrai į savo pasaulį, kuris jai suprantamas, pažįstamas, viliojantis ir kviečiantis tobulėti. Jau pristatinėdama draugams savo projektą nešėsi parodyti savo darbus, o dabar ir toliau tęsia jų tapymą, sukurdama antrąjį rimtesnį savo peizažą ir pereidama prie miesto peizažo tapymo. 


Belieka rasti namuose vietos augančiai Magdės darbų kolekcijai. Ir visiems kitiems turtams, kurių ji kasdien prikuria...

Gaminame medinę lesyklėlę.

Magdės kurtas dėkliukas telefonui

Dar šiek tiek visokio gėrio...

Liutauro tokie dalykai netraukia, todėl su juo užsiimame pragmatiškesniais dalykais. Pvz., gaminame kartu pietums sušius...
Istorija

Pasistiprinę kimbame į Lietuvos istoriją, bet štai vaikai ima ir pareiškia, kad nelabai įdomi jiems ta Lietuvos istorija, neįdomu pildyti ir tą istorijos laiko juostą, todėl suku galvą ir vėl imuosi gudrybių... Pajutus, kad tarsi įstrigome LDK tarpsnyje, nors jau norėtųsi kaip ir judėti toliau, susiradome porą įdomesnių knygų šia tema ir puolėme jas vartyti. 


Knygą „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ iš bibliotekos imu nebe pirmą kartą, bet vis ji kažkaip vaikų pernelyg nesudomina. Panašiai yra ir šįsyk. Tačiau prie jos esanti užduočių knygelė patinka abiems. Todėl išnarstome ją.


Lygiai taip pat patinka ir antroji knyga – „Lietuvos didžiosios kunigaikštystės pilys“. Liutauras ypač mėgsta tokias atverčiamas knygas. Net paprašė, kad nusipirktume šią knygą savo namų bibliotekai...Baigdama šią LDK temą, labai norėjau vaikus sugundyti apsilankyti Valdovų rūmuose, tačiau mano neklaužados atsisakė ten vykti... O bet tačiau radau, kad interenete yra sukurti nuostabūs virtualūs Valdovų rūmų turai. Vaikams gal dar kiek per sudėtingi, bet mums, suaugusiems, tai labai patiko.

 
Pasaulio pažinimas | Eksperimentai

Vaikams tuo tarpu labai patiko žmogaus pojūčių tema. Kaip jau buvau minėjusi, Liutaurui šiemet pačiam bandau duoti savarankiškai nagrinėtis pasaulio pažinimo temas, tačiau norint nepalikti Madės nuošalyje, vis bandau ką nors sugalvoti, kad įtrauktume į visa tai ir ją. Todėl su Liutauru persieidami per temą apie žmogaus pojūčius, užkliuvome už klausimo apie tai, kuris iš 5 pojūčių yra reikšmingiausias, o kuris mažiausiai reikšmingas. Po mūsų diskusijos sumanėme pažaisti su kvapų degustacija. Paaiškėjo, kad Liutauras turi labai gerą atmintį kvapams. Galite pažaisti šį paprastą žaidimą ir jūs: užsimerkus tereikia duoti degustuoti vaikams įvairius kvapus, kad jie juos atspėtų. Paskui galite apsikeisti – tegul vaikai duoda jums atspėti įvairius kvapus. Galiu tepasakyti, kad man atspėti kvapus, kuriuos siūlė vaikai, buvo daug sunkiau, nei atrodė...


Anglų kalba

Visai neblogai susigyvenome ir su toliau tęsiamu anglų kalbos mokymosi projektu. Toliau mokomės 300 populiariausių anglų kalbos žodžių. Šį sykį mūsų akiratyje – judėjimo mieste, oro uosto, stoties temos, taip pat – įvardžiai ir svarbiausieji veiksmažodžiai. Įveikę veiksmažodžius, pagaliau prisikasėme ir iki sakinių konstravimo. Tiesa, vaikai mieliau ir toliau tiesiog mokytųsi naujų žodžių, visgi imam už pakarpos tiesioginio, neigiamo ir klausiamojo sakinio darybą. Liutaurui sekasi visai neblogai, o štai Magdė pritingi, priešinasi bet kokiai struktūrai, todėl ir toliau ieškome bendradarbiavimo kompromiso...


  
Lietuvių kalba | Dailyraštis | Skaitymas

Kaip supratate, kompromisų ir diplomatijos meno mokomės visi ir tuomet, kai kalba pasisuka apie kitus akademinius dalykus... Todėl kiek tik galiu, bandau įtraukti skaitymą ir rašymą į projektines veiklas. Štai Magdės dailės projektui reikėjo susidaryti sąrašą to, ką gi tie meninkai piešdavo. Imam, rašom. Kitąkart verčiam teksto suvokimo užduotis ir ten, žiūrėk, pavyksta pagriebti jautį už ragų...


Liutauras tuo tarpu imasi rašinėlio laisva tema. Klaidų milijonai, noro perrašinėti ir jas taisyti – nulis, tai ir vėl kovojam su vėjo malūnais, ieškodami to aukso vidurio...
Lietuvių literatūra

Gerai bent, kad į literatūrą ir jos nagrinėjimą kol kas Liutauras nespjauna ir per daug nesipriešina. Skaitome tam kartui J. Kaupo apsakymą „Stirniukas“.  Man pačiai niekada nepasitaikęs po akimis tekstas, todėl su smalsumu abu skaitome ir diskutuojame... Apart to Liutauras toliau tęsia savo „Nevykėlio“ serijos knygų skaitymą. Jei pamenate, prieš porą savaičių įsigijom jų krūvelę, tai dabar šturmuoja...Matematika

Šturmuojame ir matematiką.
Su Magde prisimename ir įveikiame daugybą bei dalybą, bet stringame ties uždaviniais su schemomis. Nors užmušk jai tos schemos neaiškios – vos ne iki pykčių bandom jas aiškintis, galiausiai nusprendžiame palikti jas ramybėj – kažkas ten smegenyse nesusiveda jai tam kartui. Todėl grįšime prie jų kada vėliau...
Su Liutauru kimbame į kiek įdomesnes temas – šį kartą aiškinamės daugybos ir dalybos dėsnius. Man ir pačiai juos įdomu prisiminti... Nežinau, kiek stipriai spėjo juos Liutauras užfiksuoti, vis tik tikiuosi, kad pakeliui su jais dar susidursime ir turėsime progų užtvirtinti bei pritaikyti praktikoje.


Informacinės technologijos

Praktikos kol kas daugiausia tenka pačiupinėti naudojantis kompiuteriu. Kurdamas video reportažus, Liutauras susiduria su poreikiu išmokti įvairių grafikos programų. Vis tik mokyklos atsiunčiamose informatikos mokytojo užduotyse tenka grįžti prie elementaraus Word'o, ir jame atlikinėti užduotis.

Atliekame informatikos „namų darbus“ Word programoje.

„Čiupinėjame“ Adobe Illustrator programos galimybes.


Fizinis lavinimas

Taip ir prabėga dar pora savaičių. Nejučiomis pamatai, kad ir sniegas netikėtai nukloja lapkričio tamsą. Už lango – vėl šviesu. Tarsi mėnulis būtų išsiliejęs ant tamsios vakaro žolės. Ir taip gera gera... Vaikai traukia roges, kveičiasi į kompaniją draugus, ir vėl ieško veiklų lauke...
Belieka grįžus namo dar šiek tiek pasivartalioti ant virvių ir skersinio, o tada jau galima šuoliuoti ir į naują savaitę...


O jūs dar neskubėkite ir užsukite pasižiūrėti, ką mums pavyko judančiuose paveikslėliuose užfiksuoti.Šviesos jums šiuo vis tamsėjančiu laikotarpiu!

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą