Įdomu

Apie mokymąsi šeimoje

Lietuvoje iki šiol vis dar stinga informacijos apie tai, kas tai yra mokymasis šeimoje. Nuo seno vaikai mokėsi šeimose, imdami pavyzdį iš savo tėvų, brolių, seserų, senelių ir kitų jų aplinkoje esančių žmonių. Daugybė žymių visų laikų asmenybių mokėsi namuose, šeimoje. Gyvename laikmetyje, kuomet informacija yra lengvai pasiekiama, todėl pagrindiniu uždaviniu tampa pilnavertės asmenybės ugdymas, mokymas mokytis, mąstyti, kritiškai vertinti gautą informaciją, analizuoti ją ir pritaikyti praktikoje, ieškant ir atrandant savo unikalų gyvenimo kelią. Suaugusieji tampa vaikus motyvuojančiais mentoriais ir vadybinkais, organizuojančiais mokymosi procesą, bet ne tiesioginiais žinių perdavėjais.

Krikščioniškos gi šeimos susiduria su dar vienu iššūkiu – kaip įskiepyti vaikams šeimoje puoselėjamas biblines vertybes, kai pasaulyje jos yra visai kitokios, dažnai net priešingos... Kaip išugdyti kitus ir save gerbiančią asmenybę, gebančią pilnavertiškai tarnauti Dievui ir artimui? Biblija aiškiai priskiria pareigą auklėti ir mokyti vaikus tėvams, o ne svetimiems žmonėms (kokie jie geri ir kompetentingi beatrodytų), griaunatiems natūralius šeimos saitus, vaikų pasitikėjimą tėvais, o vėliau – ir visą jau ir taip septinmyliais batais svetimėjančią visuomenę.



Knygos apie krikščionišką ugdymą šeimoje, kurios mus įkvėpė:


Clay Clarkson with Sally Clarkson. "Educating the Wholehearted Child" – knyga, kurią tiesiog būtina perskaityti kiekvienai vaikus auginančiai krikščioniškai šeimai. Akis atverianti, vertybes į vietą sustatanti, Biblija besiremianti knyga apie vaikų ugdymą ir mokymąsi šeimoje. Čia nėra vietos kompromisui tarp tiesos ir melo. Nes tiesa tokia, jog Dievas sukūrė šeimą, o ne mokyklą. O mūsų, kaip tėvų pareiga – lydėti savo vaikus per gyvenimą ir teisingai nukreipti jų takus, vedančius į tarnystę Dievui ir į laisvę Kristuje. Knygoje daug akis atveriančių Biblijos eilučių bei žymių visų laikų žmonių citatų apie šeimą, mokyklą, vaikus ir jų sugebėjimus, santykius šeimoje ir už jos ribų. Taip pat čia galima rasti išsamias mokymosi šeimoje ir mokykloje analizes įvairiais aspektais: tėvų kompetencijos, vaikų socializacijos, pasitikėjimo ir pan., knyga kupina pavyzdžių ir praktinių patarimų. Parankinė knyga Nr. 1.

Harvey, Laurie ir Johannah Bluedorn "Teaching the Trivium: Christian Homeschooling in a classical style" – nuostabi knyga apie klasikinį krikščionišką mokymąsi šeimoje. Šeimyninis autorių trio dalinasi daugiamete savo patirtimi, nagrinėdami tiek vaikams tėvų perduodamas vertybes, tiek vaikų raidą, tiek mokymosi iššūkius, kurių kyla skirtingo amžiaus vaikams. Tai – dar viena parankinė knyga, kurią tiesiog privalu turėti savo bibliotekoje.

Charlotte Mason "Home Education“ šešiatomis (nemokamai prieinamas epubmobi ir pdf formatais) – laiko patikrinta klasika apie tai, kokie yra sėkmingo vaiko augimo ir tobulėjimo dėsniai ir principai. Su knygos turiniu galima susipažinti čia. Taip pat labai vertingas šios serijos konspektas tiems, kurie jau perskaitė šias knygas –  Leslie N. Laurio "Charlotte Mason Summaries".

Gary & Anne Marie Ezzo "Let's ask Auntie Anne" – nedidelių knygelių serija apie tai, kaip išauginti aukštos moralės, atsakingą, mylintį, saugų ir pasitinkintį vaiką. Taip pat internete galima rasti ir įvairių šios sutuoktinių poros audio seminarų – taip pat labai verti dėmesio.

Sony Schaffer "Getting Start in Homeschooling" (nemokamas pdf failas) – nedidelės apimties knyga, supažindinanti su Šarlotės Meison mokymosi šeimoje principais.



Kitos knygos apie vaikų ugdymą ir ne tik:
Susan Cain „Tyla: Introvertų galia pasaulyje, kuris nesiliauja kalbėjęs“ – ypač naudinga tiems, kurių vaikai yra daugiau ar mažiau išreikšti introvertai. Nuostabi knyga, atskleidžianti tiesą apie pusę iš mūsų – ar tai būtume mes patys, ar mūsų vaikai. Kodėl pasaulis nori introvertus paversti ekstravertais ir ar tikrai to reikia? Šie ir kiti klausimai šioje Tylos revoliucijos autorės knygoje.

Renata Lazdin „Vienas vaikas – 7 intelektai“

Fee Czisch „Vaikai gali daugiau“

1 komentaras:

Future Live rašė...

Noriu paklausti, o vaiko ugdymui ir mokymuisi tinka laiko praleidimas vaikų žaidimų kambaryje?

Rašyti komentarą