2022 m. spalio 16 d., sekmadienis

5-6 mokslo savaitės. Viskas tėra iliuzija...

Nepagavome kažkaip mes šiemet bobų vasaros su tais saulėje tviskančiais ir apie kojas besisukančiais nukritusiais medžių lapais. Tai ir nežinau, tiesą sakant, ar jau buvo čia ta bobų vasara, ar dar jos reikėtų laukti...

Kaip ten bebūtų, rytiniai vaizdai tikrai bobvasariški.Bet grįžkime į pačią spalio pradžią, nes nuo tada ir prasidėjo visas įdomumas. Mat Magdė, niekaip nesutalpinusi savo ir savo draugų galimybių atšvęsti gimtadienį tada, kada priklauso, sukvietė draugus į savo šventę spalio pirmąjį savaitgalį. Begalvojant, kaip čia smagiai galima būtų tą gimtadienį paminėti, ir svarstant, ar čia į kokį žaidimų kambarį vykti, ar ką kita sugalvoti, netikėtai gimė mintis pasikviesti į svečius iliuzionistą. Taip ir padarėme. Tiesa, vietoje žadėto jauno, pirmuosius žingsnius savo karjeroje žengiančio mago sulaukėme patyrusio renginių vedėjo, aktoriaus ir iliuzionisto Jurijaus Majausko (apie jį, be abejo, pasigūglinome jau tik šventei pasibaigus). Nežinojome, ko tikėtis iš šio pasirodymo, bet tai, ką išvydome, pranoko visus mūsų lūkesčius: Jurijus taip meistriškai valdė čia susirinkusią jauną publiką, kad gerų emocijų užtaiso prisipildėme ne vienai dienai... Tiesa, smalsi publika daugumą atliktų triukų po šventės vis tik perprato, tačiau tai tikrai nesumažino patirto džiaugsmo.Galiausiai Magdė gavo dovanų jaunojo mago rinkinį, ir jau tada abu su Liutauru bandė įminti kai kurias magijos paslaptis.


Taigi, kaip suprantate, šių dviejų savaičių pradžia buvo tikrai nuotaikinga. 
Išvykos, susitikimai | Projektinė veikla

Gerų nuotaikų netrūko ir vaikams tęsiant savo projektines veiklas. Savaitės užduotis buvo pristatyti, kuo mėgsti užsiimti. Keletą dienų prieš susitikimą bandžiau kalbinti vaikus pagalvoti apie tai, ką jie norėtų savo draugams papasakoti ar parodyti, tačiau abu kažkaip vangiai, regis, žiūrėjo į visą šį reikalą. Galiausiai pristatymo išvakarėse abu pradėjo kalbėti kažką konkretesnio. Liutauras puse lupų užsiminė, kad norėtų draugams papasakoti apie seniau ir dabar buvusius/esamus žinomus logotipus, Magdė lyg ir savo piešinius norėjo rodyti. Tačiau aš taip ir nesupratau iki galo, ką jie ruošiasi daryti, nes, regis, daryti jie nieko šiuo klausimu visai nesiruošė... 

Ir štai, atėjus pristatymo dienos rytui, Magdė staiga sumąstė, kad ji draugams pristatys 3D pieštuką ir jo galimybes. Turiu pasakyti, kad idėja buvo labai gera, bet pasiruošta jai buvo ne iki galo. Paskutinę minutę mano mergužėlė ėmė ieškoti savo dirbinių (rado, žinoma, vos keletą), tuo tarpu Liutauras jau važiuodamas automobilyje susirinko internete logotipų pavyzdžius. Suma sumarum – nežinojau, kuo visa tai baigsis ir kaip viskas praeis – palikau tai savieigai.

Ir ką jūs sau galvojate? Abu vaikai iš tiesų mane labai nustebino. Visų pirma – Magdė, po poros draugų iš karto pakilusi iš vietos ir pareiškusi, kad dabar ji nori pristatyti savo pomėgį. Drąsiai išėjusi į priekį viską parodė, papasakojo (tiesa, iškalbos įgūdžių kai kur pritrūko, bet gi ne viskas iš karto, tiesa?). Tuomet be jokių skrupulų „į sceną“ išėjo Liutauras ir, kaip tikras oratorius (t.y. oriai iškelta galva) pradėjo draugams pristatinėti savo aistrą – įvairių reiškinių evoliucijų stebėjimą. Išsitraukęs telefoną, pademontravo visus savo surinktus logotipus, išsakė savo nuomonę, padiskutavo su aplink susispietusiais draugais apie kiekvienam labiausiai patinkančius variantus, žodžiu – nustebino ne tik mane.
Susitikimas, be abejonės, buvo visiems naudingas – vieni iš kitų vaikai pasisėmė tikrai daug emocijų ir įkvėpimo. Na, o tada jau griebėmės tradicinės mūsų rutinos.
Biblija

Vis daugėjant Biblijos citatų, kurias mokomės mintinai, supratau, kad reikia ieškoti sistemos, pagal kurią galima būtų ne tik prisiminti Biblijos eilutes (kol kas pastebėjau tik tai, kad lengviausiai vaikai išmoksta eilutes dainuodami), bet ir pačių eilučių surišimu su jos vieta Biblijoje. Na, tarkime, kaip prisiminti, kad citata „Visi nusidėjo ir stokoja Dievo šovės“ yra laiško Romiečiams 3 skyriaus 23 eilutėje, o ne, tarkime, Romiečių laiško 1 skyriaus 20 eilutėje, kur kalbama apie neregimus Dievo dalykus..?

Galvodama apie tai, pabandžiau vaikams pasiūlyti šioje vietoje pritaikyti mnemotechniką. Esmė tokia: reikia sukurti vizualinę sąsają tarp eilutės kodo (Rom 3:23) ir citatos siužeto ar citatos pradžios (visi nusidėjo). Pabandėme pasinaudoti skaičių vaizdiniais iš Table Fables sistemos, kurios pagalba vasarą vaikai kartojosi daugybos lentelę. Tuo pačiu kiekvienai Biblijos knygai sugalvojau vaizdinę sąsają su jos pavadinimu. Laiškas romiečiams padiktavo, kad tai bus Romos kariai. Taigi. Turime tris (nes trečias Laiško romiečiams skyrius) Romos karius ir gulbę bei pelytę iš skaičių pasakos:Dabar belieka šiam vaizdui sukurti trumpą istoriją, viską sulipdančią į vieną krūvą. Ji mums gimė tokia:
Įsivaizduokime tris Romos karius, laikančius rankose gulbę (2) ir pelę (3). O kam jiems tai? Jie viliasi, kad galės šiuos gyvūnus paaukoti ir taip išpirkti savo kaltes (juk tiek žmonių nužudė!!!), nes jie visi nusidėjo... 

Gal pradžioje atrodo painu, bet po tokios istorijos ir kareivių su gulbe bei pele vaizdinio bent jau mums iš karto lengva buvo prisiminti, kad Rom 3:23 citata kalba apie tai, kad visi nusidėjo...

Tą patį padarėme su Rom 1:20 citata, kuri kalba apie neregimus Dievo dalykus: įsivaizduojame 1 Romiečių karį, kuris pakliūna į dešimties gulbių (t.y., 2x10) pulką. Gulbės jį taip apsupa plakdamos sparnais, jog tas kareivis nieko neregi... Toks vaizdinys iš karto primena citatos pradžią: „Neregimi Jo dalykai – amžinoji jėga ir dievystė...“.

Taip – sukurti vaizdinį ir sugalvoti istoriją tikrai reikia šiek tiek pastangų ir laiko, tačiau rezultatas mus įtikino... Todėl viliuosi, kad ateityje pavyks tą patį padaryti ir su kitomis citatomis. 

Tiesa, taip pat pasiteisinęs būdas – dainelės, nes prisiminus, kokia buvo citatos „kodo“ melodija, nesunku prisiminti ir visą dainelę. Bėda ta, kad dainelei sukurti reikia dar daugiau pastangų ir laiko nei vaizdinei asociacijai.
Lietuvių kalba

Mnemotechniką šiuo metu naudojame visur, kur tik išeina. Su Liutauru bebaigdami Lietuvių kalbos sandaros plakatą, padarėme tą patį. 


Kaip prisiminti, kas būtent yra fonetika, leksika, morfologija ir sintaksė? Na, su fonetika kaip ir aišku: „fonas“ diktuoja apie tai, kad tai yra tai, ką girdime. Kaip tuo tarpu  prisiminti, kas yra leksika? Kadangi šį žodį galima beveik vienodai ištarti dvejopai – „leksika“ ir „Lėksi, ką?“ – tai čia iš karto vėlgi tarsi aišku, kad ji susijusi su žodžių reikšmėmis. Sintaksei sugalvojome „seną taksi“ – žodžių junginį, kuris savo skambesiu panašus į „sintaksę“, plius taksi tarsi išvežioja ir į vietą sudėlioja visokius taškelius, kablelius ir kitokius skyrybos ženklelius. Morfologijai paėmėme „Morkos logiką“. Matydami, kad morka yra sudaryta iš dalių – šankniavaisio ir lapų, – prisimename, kad kalba irgi yra sudaryta iš tam tikrų dalių. Ta proga Liutauras surašė visas pagrindines kaitomas ir nekaitomas kalbos dalis, taip pat žodžių sandarai sugalvojome paveikslėlius, padedančius geriau įsiminti kiekvienos žodžio dalies žymėjimą: priešdėlis tapo panašus į slenkančią dėlę, šaknis – į medžio šaknį, priesaga – į trikampio formos sąvaržėlę, o galūnė – į tunelio galą. Tikuosi, kad Liutauras šias kalbos mokslo dalis įsiminė ilgam... 

Pasidarius šį minčių žemėlapį, galima buvo kibti ir į šiokias tokias pratybas. Labai mums (o gal greičiau – man) šiemet sunku prisijaukinti pratybų sąsiuvinius. Tiek, kiek man patiko ATRASK serijos vadovėliai, tiek, sakyčiau, nepatiko šios serijos pratybos. Kažkokia visiška makalynė... Sunku suprasti, kas prie ko, kas kur... Todėl sutarėme su Liutauru, kad prie konkrečių pratybų nesirišime, o žiūrėsime pagal temas, ko jam trūksta ir koks pratimas iš kurių pratybų (turime dar ir Sirtautų Lietuvių kalbos pratybas) labiausiai mums tinka. Tokiu būdu bandysime kažkaip irtis per lietuvių kalbos jūrą. Tam kartui judame per fonetiką ir prisimename priebalsių supanašėjimo niuansus...Su Magde bent jau gerai, kad tokių problemų nėra – toliau naudojame TAIP serijos vadovėlius ir pratybas. Tiek, kad ji šiemet labai sunkiai į mokslus įsivažiuoja, tai kažkaip po truputį labai iriamės. Bandome pasistūmėti į priekį su teksto suvokimu, nes pati mergužėlė prisipažino, kad dažnai skaitydama nesupranta, apie ką skaito. Aš šioje vietoje matau dėmesio sutelkimo problemą – Magdė dažnai užsisvajoja, jos mintys nuklysta į lankas, ir tai trukdo suprasti skaitomą tekstą. Todėl su ja pabandėme dėmesingumo treniruotes „Labirinto“ platformoje. Nežinau, kiek jai kantrybės ten užteks, nes bent jau pradžia ten labai lėta, na bet bus matyt...Su laiku tikiuosi pereiti prie teksto skaitymo ir suvokimo pratimų su ja. O tam kartui teksto subtilybes narstome su Liutauru...
Lietuvių literatūra

Ačiū Eglei, kuri dar vasarą iškėlė idėją užsivesti svarbiausių rašytojų „metraštį“, kuris būtų toks tarsi paruoštukas iki pat mokyklos kurso pabaigos – trumpi užrašai apie kiekvieną „privalomą“ programinį kūrinį. Ta proga susidarėme 40 rašytojų knygą-sąsiuvinį, kuriame Liutauras jau pasižymėjo kai ką apie Joną Biliūną ir jo „Kliudžiau“.

Istorija

Tęsiame ir Lietuvos istorijos laiko linijos projektą. Liutauras, ant kortelių surašęs pagrindinius faktus apie baltus, viską suklijavo į savo ruošiamą laiko liniją. Magdė pasinaudojo jai suteikta laisve daryti/nedaryti šį istorijos projektą, todėl apsiribojo tik nupieštu Šv. Brunonu iš Lietuvos istorijos repo.O tada, temos apie baltus pabaigai ir pirmai pažinčiai su Lietuvos kunigaikščių periodu, apsilankėme Medininkų pilyje.
 

Šiai piliai turiu asmeninių sentimentų, mat visą savo vaikystę matydavau ant sienos kabančią didžiulę nuotrauką su šios pilies griuvėsių fragmentais. Todėl labai magėjo pamatyti atstatytą pilį ir papildyti vaikystės vaizdinį šiandienos realybe. 

Senų akmenų mūro kontūras iki skausmo pažįstamas 

Administraciniame pastate mus pasitiko pilies maketas, o atstatyto donžono pirmame aukšte – nuostabūs gynybinių LDK pilių paveikslai.Ne mažiau žavūs buvo ir kiti čia aptikti eksponatai. Vienas jų ypatingai patraukė mano dėmesį. Tai – LDK žemėlapis. Pirma galvojau, kad tai Radvilos Našlaitėlio kūrinys, tačiau paaiškėjo, kad vis tik tai – G. Merkatoriaus 1595 metų atlase esančio Lietuvos žemėlapio kopija.


Taip pat visus mus apžavėjo nedidelė, bet informatyvi ginklų kolekcija (vien ko vertas šaunamasis ginklas arkebūza su dramblio kaulo inkrustacijomis!).


O sidabro dirbinių grožis! Nuostabą kėlė ne tik virš 2 kg sverianti žirgo antkaklė, bet ir įspūdingo dydžio paskutiniojo ATR valdovo Augusto Stanislovo Poniatovskio užsakymu pagamintas didžiulis padėklas su sidabro monetų kolekcija.


Augusto Stanislovo Poniatovskio monograma – A+S+R (Rex)


Ekspozicija patiko net vaikams, kurie paprastai į muziejus nežiūri su dideliu entuziazmu. Na, o aptikę čia dar ir suvienyrinių monetų presą, liko apskritai visu kuo patenkinti.


O jūs, jei norėtumėte sėdėdami šiltai namuose žvilgterėti į šio muziejaus vidų, laisvai galite pasinaudoti virtualiu audiogidu, kurio pagalba ne tik viską apžiūrėsite, bet ir daug įdomaus išgirsite...
  
Pasaulio pažinimas | Žmogaus sauga | Eksperimentai

Mes gi grįžtame iš savo kelionės namo ir neriame į kitas temas. Kaip jau buvau anksčiau minėjusi, šiemet pasaulio pažinimo atskirų projektų nedarysime. Palikau tai mokytis patiems vaikams, taip skatindama dirbti juos savarankiškai. Ir nors Liutauras pirmais kartais lyg ir kiek spyriojosi, dabar jau pats ima vadovėlį, persižiūri, persiskaito jam reikalingą informaciją ir tik tada ateina pas mane pasitikrinti, ar viską suprato. Tokiu būdu šiomis savaitėmis, pasirinkęs pradėti nuo temos apie žmogaus kūną, domisi organais, donoryste, kaulų, raumenų bei kraujotakos sistemomis. Tuo pačiu, kad jau Liutauras pradėjo vienas važinėti viešuoju transportu, kalbame apie higienos svarbą ir pėsčiųjų saugumą gatvėje. O virtuvėje vaikų atliekami eksperimentai dar ir apie saugumą atliekant tyrimus kalbą užveda.

  
Technologijos | Dailė | IT

Eksperimentai virtuvėje atveda prie kitos veiklos – servetėlių lankstymo. Liutauras, vis dar vedamas motyvacijos padaryti visas savaitės užduotis per penkias savaitės dienas, kad savaitgalį galėtų pažaisti kompiuteriu, skuba pas mane su klausimu, ką daryti technologijų „pamokai“. Iš mūsų turimo sąrašo išsirenka lakstyti servetėles. 


Magdei, tuo tarpu, tokioms veikloms tvarkaraštis nereikalingas – ji nuolat ką nors kuria, gamina, sugalvoja. Štai, pagavo mane bemetančią į šiukšlių dėžę perplyšusią dušo užuolaidą ir tuoj apsiaustą nuo lietaus gamina...


Jau net nekalbu apie nuolatinę kūrybinę betvarkę ant jos stalo, kur visada rasi dažų, teptukų ir visokio kitokio gėrio. Vis tik labiausiai ji laukia tapybos užsiėmimų. Parsinešė, štai, naująjį darbą – natiurmortą su gėrimo stikline, ir jau skuba naują darbą tapyti...


Liutauras gi savomis „dailėmis“ Photoshop'e užsiiminėja. Kuria užsklandas savo montuojamiems filmukams. Pats sugalvoja siužetą, nusifotografuoja, išsikerpa, sumontuoja, dar tuo pačiu šiek tiek „paklibina“ aklojo rašymo pratimus, jau padengdamas visas taip vadinamos „namų“ eilutės raides, ir daugiau galvos apie tai nesuka...

Matematika

Deja, galvą pasukti reikia, kai kalba pasisuka apie matematiką. Čia, kaip ir su lietuvių kalba, turime analogišką vadovėlio ir pratybų neatitikimą, t.y., vadovėlis mums abiems labai patinka, o štai pratybos – toli gražu... Todėl pratybų vietoje nusprendėme naudoti uždavinius iš paties vadovėlio. Tiesa, Liutaurui labai jau ne prie širdies, kad tuos uždavinius dar ir persirašyti į sąsiuvinį reikia, na bet ką padarysi – tenka.
Tuo pačiu tiek Liutauras, tiek Magdė pasinaudojo galimybe spręsti užduotis Eduten platformoje. Tai taip ir varijuojame pagal nuotaiką, galimybes ir situaciją. Liutauras, susipažinęs su skaičių klasifikacija, prisiminęs, kas yra skaičių spildulys, skaičių apvalinimas, juda per naujas temas apie skaičių klases ir skyrius, susipažįsta su romėniškais skaitmenimis, sudėties jungimo ir perstatomumo dėsniais.Aš pati, tuo tarpu, netikėtai aptinku internete įdomių su matematika susijusių video. Ypatingai sužavi matematikos mokytojas, lektorius James Tanton, apie matematiką kalbantis vaizdų kalba. Pažiūrėkite – gal patiks ir jums?..
Anglų kalba

Vaizdų kalbą, o jei tiksliau – asociacijas, pasitelkiame ir anglų kalbos mokymesi. Toliau vykdome su vaikais 300 svarbiausių anglų kalbos žodžių iššūkį. Tuo tikslu pagaliau net įsigijome specialias dėžutes, pritaikomas Leitnerio sistemai.


Pirma, galvojau, išsisuksiu su viena bendra dėžute, kurią turėjome pasidarę iš likusios skardinės saldainių dėžutės, deja pamačiau, kad reikia tokios atskirai kiekvienam vaikui. Man, kaip perfekcionistei, labai svarbus funkcionalumo ir estetikos balansas, todėl šios dėžutės su atsidarančiu ir po apačia pavažiuojančiu dangteliu bei išimamais ir pagal poreikį perkeliamais į bet kurią vietą skirtukais – būtent tai, ko reikia. Kol kas labai pasiteisina. Spalvas, žinoma, išsirinko vaikai. Na bet grįžkime prie pačių kortelių. Pradžiai suskirsčiau visus žodžius pagal kalbos dalis, iš kurių išsirenkame žodžius, skirtus konkrečiai temai.

Tuomet bandome su naujais žodžiais konstruoti sakinius. Jau pernai pasidarėme štai tokią anglų kalbos struktūros lentelę paprasčiausiems sakiniams sudaryti, kuri tarnauja mums ir šiemet:


Na, o visa kita, kas lieka, vaikai yra pasirinkę žiūrėti filmukų anglų kalba formatu, nes tiki, kad geriausiai anglų kalbą išmoks taip. Juk prieš keletą metų būtent taip išmoko laisvai suprasti, kalbėti ir skaityti rusiškai... Tad kas man belieka – tiesiog pasitikėti, stebėti ir laukti... :)
 
Muzika

O kol laukiu, geriau pakalbėkime apie muziką. Liutaurui vėl prasidėjo solfedžio pamokos greta smuiko. Kadangi iki smuiko ir solfedžio užsiėmimų jis važiuoja vienas autobusu, pasikalbino kurią tai dieną kartu važiuoti ir Magdę. Ši, prasėdėjusi gretimame kambaryje visą Liutauro solfedžio pamoką, pareiškė, kad ir ji vis tik nori lankyti solfedį. Kodėl gi ne, – pagalvojau... Tad nuo šiol kartu su broliu ne tik važiuos, bet ir dalyvaus solfedžio užsiėmimuose. Tikrai nepakenks...
Fizinis lavinimas

Kaip dar niekam nepakenkė ir fizinis aktyvumas... Na, bent jau toks, kokiu kasdien užsiima vaikai. Magdė ypatingai mėgaujasi įvairia susigalvota veikla ant virvių ir skersinio. Nors, paklausta, gal kokią gimnastiką norėtų palankyti, sako, kad jai labiau patinka sportuoti namuose.


Jai pritaria ir per pernelyg nemėgstantis sportu užsiimti Liutauras. Visgi sesės iššūkiams dažnai pasirašo ir jis... Kada, jei ne dabar... Ar ne?..


Tokios tad pas mus tokelės. Jūs dar nepabėkite ir pasižiūrėkite, ką pavyko užfiksuoti video formatu, o mes jau ruošimės nerti į kitas dvi savaites...


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą